این چشم‌انداز هدفگذاری شده است، یک سند بالادستی است؛ باید ما این را حتماً رعایت کنیم.

— رهبر معظم انقلاب
English فارسی
امروز ۲۹ تیر ۱۳۹۸ آخرین بروز رسانی ۸ شهریور ۱۳۹۴
کاربر مهمان، برای ورود به سایت کلیک کنید

نبود سند آمایش سرزمینی بزرگترین مشکل اصفهان در گذشته

به گزارش مدیران راهبردی، به نقل از خبرنگار صاحب نیوز، استاندار اصفهان در دوره آموزشی تربیت مدیران راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام که دیروز عصر با عنوان مجمع عالی نخبگان ایران در اصفهان برگزار شد به سوالات دانشجویان دوره پاسخ گفت.

کشور نیازمند تربیت مدیران راهبردی است

دکتر رسول زرگرپور در این جلسه که عصر امروز در جمع تعدادی از منتخبین برگزاری این دوره ی آموزشی برگزار شد ضمن گرامیداشت هفته ی دولت و تبریک میلاد امام رضا (ع) اظهار کرد: اگر افراد تحصیل کرده و باتجربه و در موقعیت های استراتژیک افراد استراتژیست را به کار گیریم و مسؤولیت و اختیار کافی نیز به آن ها بدهیم در نهایت با داشتن برنامه و طرح مناسب می توانیم بسیاری از مشکلات را بهبود ببخشیم.

دکتر زرگرپور به مدرک خود در مقطع دکترای مدیریت استراتژیک از دانشگاه عالی دفاع ملی اشاره کرد و گفت: پیش از کسب این عنوان در سمت معاونت آب وزارت نیرو مشغول فعالیت بودم و بعد از کسب این مدرک علمی به همین سمت بازگشتم و با مقایسه هر دو دوره به اهمیت چنین آموزش هایی پی بردم.

وی گفت: کشور ما نیاز به تربیت مدیران راهبردی دارد چرا که به دلیل تغییرات سریع داخلی و خارجی نیاز به استراتژیست هایی داریم که همپای این تغییرات تصمیمات راهبردی اتخاذ کنند.

زرگرپور در بیان تاثیر چنین تحصیلاتی از دیدگاه خود افزود: طبقه بندی شدن یافته های ذهنی و استفاده آسان و بهینه از آن ها و همچنین درست تر شدن رویکرد ورود به مسائل از جمله تاثیرات این تحصیلات بود.

اصفهان دو روی سکه برخورداری و مشکلات

استاندار سپس استان اصفهان را دو روی سکه ی برخورداری و مشکلات توصیف و عنوان کرد: اصفهان استانی ویژه است که بسیاری از عملکردهای آن جنبه ی ملی دارد.

مدیر ارشد استان در ادامه برخی ویژگی های متمایز اصفهان را برشمرد.

صنعتی ترین استان کشور، چهار فصل بودن، تمدن بالای استان با سابقه ی حدود ۷ هزار سال، ۴ دوره پایتختی ایران، حضور بیش از ۹ هزار واحد صنعتی و همچنین بیش از ۱۰ درصد صنایع بزرگ کشور در این استان، تولید ۷۰ درصد فولاد کشور و ۵۰ درصد سنگ و مصالح ساختمانی، تولید ۶۰ درصد مصنوعات طلای کشور و حدود ۳۲ درصد فرآورده های نفتی کشور تنها بخشی از ویژگی ها متمایز اصفهان بود که استاندار برشمرد.

زرگرپور ادامه داد: اصفهان به دلیل قرار گرفتن در کریدور شمال-جنوب و همچنین غرب-شرق کشور شاهد عبور ۴۰ درصد بار و همینطور ۲۰ درصد مسافران کشور از شریان های اصلی این استان است.

وی افزود: در بخش بیمه های اجتماعی نیز نزدیک به ۱ میلیون نفر تحت این بیمه ها هستند که حدود ۷۰۰ هزار نفر آن ها کارگر و ۳۰۰ هزار نفر نیز نیروهای خدماتی هستند.

استاندار اصفهان به بخش کشاورزی استان نیز اشاره کرد و گفت: در استان حدود ۴۵۰ هزار هکتار زمین حاصلخیز کشاورزی داشتیم که متاسفانه طی خشکسالی های اخیر حدود ۱۰۰ هزار هکتار آن از چرخه ی تولید خارج شد.

وی ادامه داد: همچنین رتبه ی اول تولید شیر در کشور متعلق به این استان است که از حدود ۳۵۰۰ تن شیر نزدیک به ۲۵۰۰ تن آن مصرف داخل استان و ۱۰۰۰ تن نیز به دیگر استان ها فرستاده می شود.

زرگرپور به وجود ۵ دانشگاه مادر (اصفهان، صنعتی اصفهان، علوم پزشکی اصفهان، آزاد اصفهان و آزاد نجف آباد) با رنکینگ بین المللی در استان اشاره کرد و گفت: جمعا حدود ۳۳۰ هزار دانشجو در بیش از ۱۵۰ مرکز آموزش عالی استان تحصیل می کنند که از این تعداد حدود ۷ هزار نفر در مقطع دکترا مشغول به تحصیل هستند و همین موضوع باعث شده اصفهان رتبه ی دوم تحقیقات کشور را بعد از تهران حائز باشد.

زرگرپور در بخش بعدی صحبت های خود به آمار حدود ۲۰ هزار آثار تاریخی و طبیعی حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در استان اشاره و تصریح کرد: حدود ۱۷۰۰ اثر از این تعداد ثبت ملی و ۶ اثر نیز ثبت بین المللی است.

وی خاطرنشان کرد: در طول ۲ سال گذشته تعداد گردش گران خارجی با ۳ برابر رشد روبرو بوده است.

زرگرپور به آمار دوران دفاع مقدس نیز اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه اصفهان حدود ۶ درصد جمعیت کشور را دارد اما ۱۰ درصد شهدا و ۱۱ درصد جانبازان سرافزار کشور از این استان هستند.

وی افزود: ۲ لشکر و ۵ تیپ از نیروهای این استان در جنگ حضور داشتند و حدود ۴۰۰ نفر از فرماندهان عالی دفاع مقدس نیز اهل استان اصفهان بودند که روحیه ی شهامت و شهادت طلبی مردم اصفهان را نشان می دهد.

مدیر ارشد استان سپس به بیان روی دیگر سکه ی استان و بیان مشکلات آن پرداخت.

تنها ۱۰ درصد از مالیات ۵ هزار میلیارد تومانی استان باز می گردد

وی به پرداخت مالیاتی بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان سالانه اشاره کرد و گفت: اصفهان از این منظر بعد از تهران رتبه ی دوم کشور را دارد اما موقع برداشت در رتبه های آخر (۲۸ یا ۲۹) است و تنها حدود ۱۰ درصد از این مالیات به استان باز می گردد و بقیه برای احیای ۱۱ استان دیگر مصرف می شود.

زرگرپور مشکلات و چالش های استان را نیز همانند برخورداری های آن ملی توصیف و تاکید کرد: باید با تنگناهای این استان برخورد ملی شود.

وی به موضوع آلودگی هوای اصفهان اشاره کرد و گفت: در چندین سال اخیر اصفهان و برخی شهرهای مجاور به عنوان آلوده ترین شهرهای کشور مطرح شده اند و از طرف دیگر رودخانه ی زاینده رود که رگ حیاتی و تمدن ساز منطقه است زایندگی خود را از دست داده و با مشکلات خاص خود روبروست.

استاندار اصفهان نرخ رشد بیکاری را ۱٫۵ درصد بالاتر و نرخ تورم در استان را ۱ درصد بالاتر از میانگین کشور عنوان کرد.

رکود کامل حدود ۱۰ درصد از ۹ هزار واحد صنعتی استان/ ۴۰ درصد با ظرفیت ۲۰ تا ۳۰ درصد کار می کنند

وی افزود: متاسفانه نزدیک به ۱۰ درصد از ۹ هزار واحد صنعتی حاضر در این استان به رکود کامل رسیده اند و ۴۰ درصد نیز با ظرفیت ۲۰ تا ۳۰ درصد خود مشغول به فعالیت هستند.

زرگرپور ادامه داد: وضعیت امکانات سلامتی شهرستان خوروبیابانک استان به گونه ای است که اگر فردی در این شهرستان مریض شود باید حدود ۲۴۰ کیلومتر مسافت را برای رسیدن به اولین درمانگاه در شهرستان نائین سفر کند.

مدیر ارشد استان به میزان بسیار پایین سرانه ی ورزش استان نیز اشاره کرد و گفت: سرانه ی ورزش در کشور حدود یک متر مربع برای هر نفر است اما این میزان در اصفهان یک سوم و در حدود ۳۲ تا ۳۳ سانتی متر مربع است.

۴۰۰ روستای استان آب ندارند

استاندار اصفهان ادامه داد: ۴۰۰ روستای استان آب ندارند و با تانکر آب رسانی می شوند.

زرگرپور به برخی دیگر از مشکلات استان از جمله مسائل حاشیه نشینی و همچنین مواد مخدر نیز اشاره کرد و افزود: در کنار همه ی این مسائل اصفهان استانی سیاسی است که مدیریت در آن را سخت تر می کند.

استاندار اصفهان تاکید کرد: پس از آسیب شناسی و بررسی راه حل ها به این نتیجه رسیدیم که مهم ترین علت مشکلات استان در مسیر توسعه ناشی از نبود سند بالادستی آمایش سرزمین بوده است.

توزیع صنایع در خاک استان هیچ توازنی ندارد

وی افزود: به عنوان نمونه پخش صنایع در خاک استان هیچ توازنی ندارد و حدود ۸۰ درصد صنایع در ۵ درصد خاک استان و ۲۰ درصد بقیه نیز در ۹۵ درصد دیگر خاک استان مستقر شده اند.

زرگرپور به جریان باد در طول ۱۲ مال سال در استان نیز اشاره کرد و گفت: حدود ۹ ماه از سال جریان باد در استان از غرب به شرق و ۳ ماه از شرق به غرب است و این در حالی است که تمام صنایع استان در نقاط غربی قرار دارند و با وزش باد آلودگی ها را با خود می آورند.

نبود سند آمایش سرزمین در برش استانی در سال های قبل بزرگ ترین مشکل استان بوده است

زرگرپور مفهوم کلی سند آمایش را رابطه ی مناسب فضا، انسان و سرمایه گذاری توصیف و خاطرنشان کرد: متاسفانه این در استان رعایت نشده و نبود سند آمایش سرزمین در برش استانی بزرگ ترین مشکل استان بوده است.

وی به مشکلات زاینده رود نیز اشاره کرد و افزود: خشک سالی ها عوامل زیادی دارد که بخشی از آن مربوط به اضافه بارگزاری ها از رودخانه و بخشی مسائل مدیریتی و دیگر مشکلات است که در نتیجه این ها زاینده رود در ایام غیر خشکسالی با حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب کمبود آب و در زمان خشکسالی با حدود ۱ میلیارد متر مکعب کمبود منابع آبی مواجه است.

استاندار اصفهان ادامه داد: طی ۲ سال گذشته سند آمایش استان را آماده کردیم و در حال حاضر تنها استان کشور هستیم که در این زمینه فعال بوده ایم که البته این ایراد است چرا که سند آمایش سرزمینی استانی باید برشی از سند آمایش کلی کشور باشد که متاسفانه چنین چیزی در کشور وجود ندارد.

مدیر ارشد استان در ادامه به توضیح ۳ محور توسعه ی استان در سند آمایش پرداخت.

علم و فناوری، توسعه ی گردشگری و اعتلای هنر ۳ محور توسعه ی استان

زرگرپور علم و فناوری را اولین محور توسعه ی استان خواند و گفت: اصفهان با توجه به وجود پردیس ها، پارک ها و در نهایت شهرک علمی تحقیقاتی توانست به عنوان اولین استان کشور مجوز ایجاد کریدور علم و فناوری را بگیرد.

استاندار اصفهان توسعه ی گردشگری را محور دوم توسعه ی استان خواند و افزود: وجود ظرفیت ها و امکانات و همچنین حضور اصفهان در جمع ۱۰ شهر دیدنی دنیا از دلایل این انتخاب بوده است.

اعتلای هنر نیز سومین محور توسعه ی استان بود که زرگرپور به آن اشاره کرد.

تنازعات سیاسی زمینه ی توسعه ی استان را گرفته است/ در حال تدوین منشور وفاق هستیم

زرگرپور در ادامه تنازعات سیاسی را عامل گرفته شدن زمینه ی توسعه از استان خواند و گفت: برای حل این مشکل تلاش کردیم منشور وفاق استان را آماده و در میان جریان های سیاسی نهایی کنیم.

وی تاکید کرد: تلاش ما این است که تنازعات جای خود را به رقابت های سیاسی بدهد تا به جای اینکه مانع توسعه باشد به موتور محرکه ی استان مبدل شود.

استاندار اصفهان به اجرای طرح کاهش آلودگی هوا در سطح اصفهان اشاره کرد و گفت: پس از اجرای این طرح که از ابتدای سال ۹۳ در حال اجراست و پایان سال ۹۴ دوره ی دو ساله ی اولیه آن به اتمام می سد به نتایج خوبی رسیدیم.

وی آلودگی هوا را با کاهش ۳۰ درصدی توصیف و خاطرنشان کرد: در مقایسه ۴ ماهه نخست سال ۹۴ با ۹۲ تعداد روزهای هوای ناسالم از ۱۸ به ۴ روز کاهش پیدا کرده است.

زرگرپور یکی از مشکلات پیشین ایجاد آلودگی هوای اصفهان را استفاده نیروگاه های برق از سوخت مازوت خواند و تصریح کرد: این دو نیروگاه که ۱۰ درصد برق کشور را تولید می کنند هر ۱۲ ماه سال از سوخت مازوت استفاده می کردند که در نتیجه آن حدود ۵۰۰ تن گوگرد در هر ۲۴ ساعت وارد هوای اصفهان می شد و خوشبختانه از سال ۹۳ جلوی استفاده از سوخت مازوت توسط این دو نیروگاه گرفته شد.

مدیر ارشد استان در مورد زاینده رود نیز گفت: طرح ۹ ماده ای احیای رودخانه را به شورای عالی آب بردیم که البته رسیدن به نتایج آن حدود ۳ تا ۵ سال زمان نیاز دارد اما از جمله نتایج اولیه ی آن رساندن آب از طریق رودخانه برای کشاورزان شرق اصفهان بود که در پاییز ۹۳ بعد از ۲ سال توانستند مجددا کشاورزی کنند.

زرگرپور خاطرنشان کرد: به غیر از بحث نبود سند بالادستی در کشور بقیه مشکلات را می توان با تدوین برنامه های میان مدت حل کرد.

بودجه های ملی اختیارات توسعه ی استان محدود می کند/ حدود ۹ درصد بودجه ها به معنای حقیقی استانی است

استاندار اصفهان از دیگر تنگناهایی که نه تنها اصفهان بلکه دیگر استان ها نیز با آن مواجه هستند را درصد بالای بودجه ی ملی و تکلیف برای استان ها عنوان کرد.

وی گفت: در سیستم برنامه ریزی کشور حدود ۱۷ درصد بودجه به صورت استانی و ۸۳ درصد به صورت ملی است که از همان ۱۷ درصد نیز حدود ۸ درصد با تکالیفی که برای استان منظور می شود عملا ملی خواهد بود و در حقیقت تنها ۹ درصد بودجه استانی و ۹۱ درصد باقیمانده ملی است.

زرگرپور با تصریح بر این نکته که نباید با برنامه ریزی های ملی استان ها را محدود کرد افزود: صحبت این نیست که اختیارات استانداران اضافه شود بلکه حداقل اختیارات استانی مدیران دستگاه ها را افزایش دهند.

استاندار اصفهان در پایان خاطرنشان کرد: اگر افراد تحصیل کرده و باتجربه و همچنین در موقعیت های استراتژیک افراد استراتژیست را به کار گیریم و مسؤولیت و اختیار کافی نیز به ان ها بدهیم و در نهایت برنامه و طرح مناسب نیز داشته باشیم می توانیم بسیاری از مشکلات را بهبود ببخشیم.

846 بار مشاهده
ارسال شده توسط مدیر سایت

بخش نظرات