فرصت ها چونان ابرها در گذر است

— امام علی علیه السلام
English فارسی
امروز ۴ خرداد ۱۳۹۸ آخرین بروز رسانی ۱۵ آبان ۱۳۹۶
کاربر مهمان، برای ورود به سایت کلیک کنید

حجت الاسلام والمسلمین دکتر غلامرضا مصباحی مقدم

جلسه آموزشی سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مرتبط با سرفصل های محور اقتصادی دوره تربیت مدیران راهبردی با سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو شورای نمایندگان مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، رئیس دانشکده الهیات دانشگاه تهران، عضو شورایعالی پول و اعتبار و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی برگزار شد . در این نشست تخصصی که در تاریخ ۱۷/۰۴/۹۶ با حضور فراگیران گروه شهید شهریاری  برگزار گردید، دکتر مصباحی مقدم به تشریح سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی پرداخته و نظام اقتصادی ایران را به ۳ بخش تعاونی، دولتی و خصوصی تقسیم نمودند. ایشان بخش دولتی را شامل صنایع بزرگ، صنایع مادر، هلدینگ‌ها، بازرگانی خارجی، معادن بزرگ، بانکداری، بیمه، تامین نیرو، سدها، هواپیمایی، کشتیرانی و … دانسته و شرکتها و موسسات تعاونی تولید و توزیع را زیرمجموعه بخش تعاونی برشمردند. از منظر ایشان بخش خصوصی شامل هر عنوان فعالیت اقتصادی است که مکمل این دو بخش باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه جلسه از خاطرات خود در زمان نمایندگی مجلس شورای اسلامی و تشکیل کمیسیون ویژه جهت تبدیل سیاستهای ابلاغی اصل ۴۴ به قانون، مطالبی ایراد فرموده و چالشها و جلسات متعدد و مکرر با سایر اعضاء کمیسیون را تبیین نمودند.

ایشان به متن ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص ابلاغ سیاستها اشاره کرده و به ضرورت ایجاد قوانین جدید یا تغییراتی که بعضا در برخی قوانین موجود نیاز بوده است اشاره نمودند.

عضو شورای عالی پول و اعتبار همچنین سیاستهای کلی توسعه بخشهای غیردولتی از طریق واگذاری فعالیتها و بنگاه‌های دولتی را نیازمند کارشناسی‌های دقیق و نظریات مشورتی تفصیلی دانسته و در ادامه رابطه خصوصی‌سازی با هریک از عوامل ذیل اصل ۴۴، نقش عوامل مختلف در ناکارآمدی بعضی از بنگاه‌های دولتی، آثار انتقال هریک از فعالیتهای صدر اصل ۴۴ و بنگاه‌های مربوطه به بخشهای غیردولتی، میزان آمادگی بخشهای غیردولتی و ضمانتها و راه‌های اعمال حاکمیت دولت را محور بحث قرار داده و در مورد هریک مطالبی را ایراد فرمودند.

در انتهای جلسه فراگیران پرسشهای خود را مطرح نموده و دکتر مصباحی‌مقدم به پرسشها پاسخ فرمودند.

 

375 بار مشاهده
ارسال شده توسط مدیر سایت

بخش نظرات