فرصت ها چونان ابرها در گذر است

— امام علی علیه السلام
English فارسی
امروز ۳۱ تیر ۱۳۹۸ آخرین بروز رسانی ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
کاربر مهمان، برای ورود به سایت کلیک کنید

حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی

نشست علمی تخصصی  “اقوام و نقش آن در توسعه ملی” مرتبط با سرفصل های محور فرهنگی دوره تربیت مدیران راهبردی با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین علی یونسی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی برگزار شد.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در مورد اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی در ابتدای جلسه به ضرورت شناخت اقوام در ایران تاکید کرده و ایران را یکی از متنوع‌ترین کشورها از منظر تنوع قومی و زبانی و یکی از قدیمی‌ترین ملتهای دنیا دانستند.

ایشان تاکید کردند که ایران در طول تاریخ علیرغم جنگها و حملات اقوام دیگر همیشه اصالتت خود را حفظ کرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین یونسی با تاکید بر اینکه در ایران یکپارچگی در فرهنگ همیشه وجود داشته که متاثر از عواملی چون دین، آداب و رسوم ملی و زبان است افزودند : فرهنگ ایران در پرتو اسلام بالنده شد و این فرهنگ اسلامی است. یکپارچگی فرهنگی ایرانیان در طول تاریخ عاملی جهت جلوگیری از نفوذ فرهنگ‌های بیگانه به این کشور بوده است.

وزیر سابق اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود تفاوت در فرهنگ، زبان و لهجه در نقاط مختلف کشور را نه تنها یک آسیب و تهدید، که فرصتی مغتنم در جهت بهره‌گیری از آن در ادبیات غنی فارسی دانستند. ایشان فرمودند: اگر افراد آشنایی با همه اقوام کشور پیدا کنند و از نزدیک با آنان برخورد داشته باشند خواهند دید که آداب و رسوم، نگاه و حتی نحوه بیان اقوام مختلف همگی از ریشه واحد است.

ایشان وحدت و انسجام ملی را بر یکپارچگی ملی ما استوار دانسته و گسلهای قومی را بسیار کم‌اهمیت قلمداد کردند. حجت‌الاسلام والمسلمین یونسی فرمودند: تفاوت در اقوام ایرانی زیبایی‌های خاصی داشته و همین تفاوتها، برادری نزدیکی بین اقوام را تعمیق بخشیده است. ایشان در ادامه راه‌حل منازعات قومی، مذهبی و فرهنگی را راه حل قرآن کریم یا همان نظریه هم‌شناسی دانسته و تفاوت در قوم، مذهب و دین را لازمه آفرینش هستی برشمردند.

درادامه فراگیران سوالات خود را مطرح نموده و ایشان نیز پاسخگوی سوالات بودند.

374 بار مشاهده
ارسال شده توسط مدیر سایت

بخش نظرات