این چشم‌انداز هدفگذاری شده است، یک سند بالادستی است؛ باید ما این را حتماً رعایت کنیم.

— رهبر معظم انقلاب
English فارسی
امروز ۲۵ آبان ۱۳۹۸ آخرین بروز رسانی ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
کاربر مهمان، برای ورود به سایت کلیک کنید

مهندس محمدرضا باهنر

نشست علمی تخصصی  “تقنین در اقتصاد  ” مرتبط با سرفصل های محور اقتصادی دوره تربیت مدیران راهبردی با سخنرانی  مهندس محمدرضا باهنر نماینده ادوار مختلف و مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین و عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد . در این جلسه که با حضور فراگیران گروه شهید علیمحمدی در مردادماه ۱۳۹۶ تشکیل گردید مهندس باهنر در بیان خصوصیات و ویژگی‌های مجلس شورای اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و شکل‌گیری مجلس اول مطالبی ایراد فرموده و اتفاقات، جهت‌گیری‌ها و شاخصه‌های بارز هر یک از ادوار مجلس را با یکدیگر مقایسه نمودند. ایشان فرمودند: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون پیشرفتهای چشمگیری در حوزه‌های مختلف چون دفاعی و امنیتی، علم و فناوری‌های نو شامل نانو، بایو، هسته‌ای، هوا و فضا، سلولهای بنیادی، همچنین در نظام آموزشی، بهداشت و نظام رفاهی داشته‌ایم و این در حالیست که نظام اقتصادی، اداری، بودجه‌ریزی، برنامه‌ریزی و اجتماعی و سوءمدیریت ما تغییرات خاصی نداشته است و در این حوزه‌ها پیشرفت چشمگیری نداشته‌ایم. ایشان تحریم‌های ظالمانه، مشکلات ارزی و بی‌کفایتی برخی مدیران را علل اصلی نرسیدن به مطلوب در حوزه‌های یاد شده قلمداد نمودند.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در ادامه برخی اشکالات اساسی و ملموس را سدی در برابر پیشرفت‌های اقتصادی کشور دانستند. ایشان فرمودند: هزینه‌های دولت در حال افزایش است. سال ۹۰ تا ۹۵ بودجه جاری دولت ۲ برابر شده است که در نوع خود نوعی چالش محسوب می‌شود. ایشان همچنین مشکلات اقتصادی، صندوق‌های بازنشستگی، بانکها و بحران بدهی دولت را از مشکلات عدیده در حوزه اقتصاد دانسته و به بالا رفتن حدود  حجم نقدینگی کشور اشاره نمودند.

وی پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام، آموزش و پژوهش غیرمرتبط و غیر مفید، آلودگی هوا، مشکلات زیست‌محیطی و همچنین سهم بسیار اندک صادرات غیرنفتی از مشکلات پیش روی کشور قلمداد نمودند.

ایشان همچنین قاچاق کالا و ارز، حمل و نقل کم بازده با تصادفات جاده‌ای و کاهش روزافزون سرمایه‌های اجتماعی را از عوامل دیگر موثر در بروز مشکلات اقتصادی کشور دانستند.

مهندس باهنر کشور چین را در فاصله زمانی سالهای ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۴ که توانست تولید سرانه خود را ۳۳ برابر کند در حالی که جمعیت آن حدود ۵/۱ برابر شد را با ایران مقایسه کردند. این در حالیست که کشورمان در همین بازه زمانی تولید ناخالص خود را به ۴/۲ برابر رسانده و جمعیت رشد ۲/۳ برابری داشته است. ایشان در ادامه به ناکارآمدی سیستم بروکراتیک اداری اشاره کرده و سختی و پر هزینه بودن آن را از عوامل بازدارنده در اقتصاد دانستند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود گران اداره شدن کشور؛ ارزش افزوده منفی برخی فعالیتها؛ عدم وجود آمایش سرزمین؛ تداخل همه افراد در همه تخصصها و بی سر و سامانی نظام حقوقی کشور را از علل بروز بسیاری از مشکلات کشور دانستند. به تعبیر ایشان بسیاری از مشکلات ریشه در ساختار اداری کشور دارد.

مهندس باهنر وجود مجلس شورای اسلامی را لازم ولی ناکافی در قانون‌گذاری در حوزه‌های کلان مدیریت کشور دانسته و فرمودند: مملکت را با وجود یک مجلس ایالتی نمی‌توان اداره کرد؛‌ باید در کشور مجلس دومی برپا شود و مشکلات اقتصاد کلان در آن مجلس مورد بررسی و اجماع قرار گیرد.

ایشان ۵ راهکار جهت برون‌رفت از وضعیت فعلی را در وحدت ملی؛ کاهش فقر و بیکاری در شهر؛ تقویت فعالیتهای با مزیت مثبت و حذف فعالیتهای با مزیت منفی؛‌حذف استخدامات کشوری و ایجاد تغییرات اساسی در نظام آموزشی کشور دانستند.

در انتها فراگیران پرسشهای خود را مطرح نموده و مهندس باهنر به سوالات فراگیران پاسخ فرمودند.

 

438 بار مشاهده
ارسال شده توسط مدیر سایت

بخش نظرات