فرصت ها چونان ابرها در گذر است

— امام علی علیه السلام
English فارسی
امروز ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ آخرین بروز رسانی ۲۲ دی ۱۳۹۷
کاربر مهمان، برای ورود به سایت کلیک کنید

مهندس سید محمد بهشتی شیرازی

جلسه تخصصی گروه مدیران راهبردی با مهندس سید محمد بهشتی شیرازی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در محل پژوهشگاه میراث فرهنگی،  ذیل محور فرهنگی و با عنوان “ایران کجاست و ایرانی کیست  “برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه مهندس بهشتی به یکی از مشکلات اساسی فرهنگ در کشور که همانا عدم آشنایی سیاستگذاران حوزه فرهنگی با مفهوم ایران کجاست و ایرانی کیست؟ اشاره نموده و صحبت در مورد فرهنگ را مرتبط با چیستی و کجایی فرهنگ دانستند. ایشان افزودند: متأسفانه دستگاههای فرهنگی کشور هم متأسفانه در مورد تعریف فرهنگ دچار ابهام هستند و تعاریف مختلفی را از فرهنگ ارائه می دهند. ایشان افزودند: تعریف بنده از فرهنگ عبارتست از: دانایی حاصل از تعامل تاریخی انسان با محیط به قصد بقا و استفاده از ظرفیتهای حداکثری زیست.

رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین، زبان، اساطیر، هنرها، آیین ها و باورها را مظاهر فرهنگی دانسته و مقوله فرهنگ را از جنس دانایی قلمداد نموده و فرمودند: فرهنگ در طول زمان و در یک مسیر تکوینی بوجود می آید.

ایشان در ادامه انواع محیط ها را از منظر برخورداری و غیربرخورداری از شرایط زیستی و تأثیر آن بر فرهنگ را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و قلمرو فرهنگی ایران بسیار کهن و دارای سابقه طولانی تاریخی دانستند.

192 بار مشاهده
ارسال شده توسط مدیر سایت

بخش نظرات