فرصت ها چونان ابرها در گذر است

— امام علی علیه السلام
English فارسی
امروز ۲۵ آبان ۱۳۹۸ آخرین بروز رسانی ۲۷ تیر ۱۳۹۶
کاربر مهمان، برای ورود به سایت کلیک کنید

مدیر کل دفتر اقتصاد کلان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مهمان گروه مدیران راهبردی

در تاریخ ۲۴/۰۴/۱۳۹۶ گروه مدیران راهبردی میزبان دکتر امیر باقری، رئیس امور اقتصاد کلان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور بود. در این جلسه که در ادامه سلسله جلسات تخصصی با موضوع اقتصاد و با محوریت “شاخصهای اقتصاد کلان” تشکیل گردید دکتر باقری تحولات اقتصاد ایران را در یک بازه زمانی ۲۰ ساله مورد کنکاش قرار دادند.

ایشان برنامه‌های توسعه قبل و بعد از انقلاب را تشریح نموده و اهداف و راهبردهای اصلی هرکدام را ضمن تشریح با یکدیگر مقایسه نمودند.

رئیس امور اقتصاد کلان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در ادامه اهداف کلان سند چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران را تبیین نموده و برنامه‌های پنج‌ساله سند چشم‌انداز را تشریح کردند.

ایشان ضمن تبیین عملکرد برنامه‌های توسعه در دوره بعد از انقلاب، برخی شاخصهای اقتصادی همچون تولید و صادرات نفت خام و گاز، عملکرد نرخ رشد اقتصادی ایران، نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص و تولید سرانه را در دو بازه زمانی قبل و بعد از انقلاب اسلامی با یکدیگر قیاس نمودند.

مقایسه سطح تولید سرانه در برنامه ششم و عملکرد آن در سالهای قبل عنوان مطلب دیگری بود که توسط دکتر باقری در این جلسه تشریح گردید. ایشان همچنین سهم ۴ بخش عمده از تولید شامل: گروه نفت، گروه خدمات، گروه کشاورزی و گروه صنایع و معادن را با یکدیگر مقایسه نموده و افزودند: بعد از انقلاب با گسترش بخش خدمات، بخصوص در مناطق شهری و کاهش حجم تولید نفت سهم بخش خدمات در اقتصاد ایران افزایش چشمگیری یافته و به حدود ۵۲ درصد رسیده است. همچنین سهم کشاورزی در اقتصاد ایران با روند نسبتا با ثبات در سطح ۱۲ درصد قرار داشته و سهم صنعت و معدن با شیب ملایمی تا سطح ۲۸ درصد افزایش یافته است.

ایشان درادامه بهره‌وری نیروی کار و بهره‌وری سرمایه، همچنین نرخ بیکاری و روند نرخ ارز رسمی و بازار آزاد را در بازه‌های زمانی مختلف با یکدیگر مقایسه و ضریب جینی در دوره زمانی سالهای ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۴ را توسط نموداری برای فراگیران تشریح فرمودند.

مقایسه نرخ تورم با نرخ موزون سود سپرده‌ها و نرخ موزون سود تسهیلات بانکی، همچنین عملکرد متغیرهای مهم کلان اقتصادی طی برنامه‌های توسعه بعد از انقلاب اسلامی عناوین دیگری بود که دکتر باقری پیرامون هر یک توضیحات کاملی را ارائه نمودند.

دکتر باقری همچنین موضوعاتی چون سیستم بانکی، صندوق‌های بازنشستگی، اشتغال، بحران آب و محیط‌زیست را ابرچالشهای اقتصاد ایران دانسته و لزوم پرداختن به آنان و بهره‌گیری از نظرات کارشناسی و تخصصی در حل این معضلات که بی‌شک بدون برنامه‌ریزی در آینده، اقتصاد ایران را با چالشهای جدی روبرو خواهد ساخت را امری حیاتی دانستند.

در انتهای جلسه فراگیران پرسشهای خود را مطرح نموده و دکتر باقری به پرسشها پاسخ فرمودند.

امیر محموذیان

522 بار مشاهده
ارسال شده توسط مدیر سایت

بخش نظرات