فرصت ها چونان ابرها در گذر است

— امام علی علیه السلام
English فارسی
امروز ۲۵ آبان ۱۳۹۸ آخرین بروز رسانی ۱۵ آبان ۱۳۹۶
کاربر مهمان، برای ورود به سایت کلیک کنید

دکتر محمد حسین صفار هرندی

 

نشست علمی – آموزشی جریان‌شناسی فرهنگی، چالشها و فرصتهای فرهنگی در ایران مرتبط با سرفصلهای محور فرهنگی دوره تربیت مدیران راهبردی با سخنرانی دکتر محمدحسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید. در ابتدای این نشست، دکتر صفار هرندی ضمن معرفی سوابق اجرایی خود و آشنایی با فراگیران با بیان اینکه بنای انقلاب اسلامی از ابتدا فرهنگی بوده، اظهار داشتند: انقلاب اسلامی را سران، احزاب و گروه‌های سیاسی بوجود نیاورده‌اند و متعلق به حوزه‌ها و گرایشهای گوناگون سیاسی هم نیست. انقلاب اسلامی، انقلابی مردمی و مبتنی بر آرمانهای امام راحل(ره) بود. در اغلب رهبران و بزرگان نظام علی‌الخصوص روحانیت بعد فرهنگی بسیار مشهود و بارز است ولی با این وجود اکنون یکی از جدی‌ترین چالشهای کشور در حوزه فرهنگ است. ایشان اثر عمل مسئولین و مردم به اعتبار جریان‌سازی فرهنگی را، ۴۰ سال اداره کشور و تاثیرگذاری و الهام‌بخشی آن را در فرامرزها دانستند و به موضوع صدور انقلاب که مورد تاکید حضرت امام(ره) بود اشاره فرموده و افزودند: این اتفاق افتاده، دامنه پیدا کرده و جهان از آن استقبال کرده است، چنانکه اثر آن در حوزه ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک در منطقه کاملا مشهود است و این خلاف شکرگذاری است که ابعاد و اثرات انقلاب فرهنگی ایران در فرامرزها را بیان نکنیم.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود ابعاد مختلف فرهنگ را مورد بحث قرار داده و فرمودند: در یک بعد، فرهنگ به مثابه دانش و علم است که خارج از بحث امروز است ولی در عرصه دیگر فرهنگ به مثابه فرهنگ عمومی است، چیزی که در سبک زندگی اثر آن را می‌بینیم؛ در زندگی روزمره ساری و جاری است و بخش مهمی از فرهنگ را شکل می‌دهد. ایشان سطح سوم فرهنگ را معطوف به حوزه فرهنگ و هنر و فرآورده‌ها و تولیدات فرهنگی در کشور دانستند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه نمودند: افرادی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان وزیر مشغول به فعالیت می‌شوند تنها به حوزه سوم که همانا حوزه فرهنگ و هنر و تولیدات فرهنگی است می‌اندیشند و جنبه‌های دیگر متاسفانه رها گردیده است. ایشان با تاکید بر فرهنگ عمومی و همت مسئولین در راستای ارتقاء آن به وظایف دستگاه‌های فرهنگی کشور در حوزه رسانه، فیلم و .. که ابزارهای مهمی در راستای ارتقاء فرهنگ عمومی جامعه است اشاره نمودند.

دکتر صفار هرندی در ادامه جلسه به بیان خاطرات و تجربیات خود از اوایل پیروزی انقلاب اسلامی اشاره نموده و علیرغم فرهنگی بودن انقلاب اسلامی، اولین چالش‌های آنرا در حوزه فرهنگ دانستند. ایشان تاکید کردند: در ابتدای انقلاب مظاهر فرهنگ، هنر، موسیقی و .. جزء قبایح بود و اکثرا از ورود به این حوزه خودداری می‌کردند. حال آنکه جریان نوپدید جمهوری اسلامی ایران باید نسبت نزدیک خود با مبانی مختلفی چون فیلم، موسیقی و هنر را بیان می‌نمود. فلذا مشکلات بسیاری در حوزه هماهنگ‌سازی اصول و مبانی انقلاب اسلامی و حوزه فرهنگ و هنر وجود داشت. از طرفی عدم تجربه و دانش کافی جوانان انقلابی در حوزه فرهنگ، با ورود جوانان باتجربه و دانش کافی در سالهای بعد ظاهر شده و جریان حرفه‌ای، مشکلات جریان آماتور را بیش از پیش به منصه ظهور گذاشت.

و در انتهای جلسه فراگیران پرسشهای خود را در این حوزه مطرح نموده و ایشان نیز پاسخگوی سوالات بودند.

455 بار مشاهده
ارسال شده توسط مدیر سایت

بخش نظرات