فرصت ها چونان ابرها در گذر است

— امام علی علیه السلام
English فارسی
امروز ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ آخرین بروز رسانی ۲۳ دی ۱۳۹۷
کاربر مهمان، برای ورود به سایت کلیک کنید

دکتر محسن رضایی

جلسه آموزشی مدیریت جهادی با حضور و تدریس دکتر محسن رضایی ، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار گردید .

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ابتدای جلسه به بیان نمونه‌هایی از مدیریت جهادی و انقلابی در صدر اسلام پرداخته و نقش امیر مومنان در جنگهایی مانند خیبر را نمونه بارزی از این سبک مدیریتی دانستند. ایشان اضافه نمودند متاسفانه موارد و اسنادی جهت ارائه به پژوهشگران در عصر حاضر وجود ندارد. ولی نمونه بارز و ملموس از الگوی سبک مدیریت جهادی در عصر حاضر، انقلاب اسلامی و مدیریت انقلاب و همچنین جنگ تحمیلی و ۸ سال دفاع مقدس است که مدیریت جهادی عامل موثر و کلیدی اداره هر دو جریان بود.

عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین(ع)، همچنین از برخی مقالات و کتب با عنوان مدیریت جهادی انتقاد کرده و فرمودند: بر اساس تاکید مقام معظم رهبری(مد ظله‌العالی) بر مدیریت جهادی برخی پژوهشگران با کنکاش در آیات و روایات سعی در استخراج کتب می‌نمایند و برخی افراد دیگر بر اساس ظن و گمان خویش از یکسری منابع استفاده می‌‌کنند که هر دو زیاد قابل اتکا نیست ولی کتبی که از دل مستندات جنگ و انقلاب بوده و نظریاتی بیان شده است قابل اطمینان است.

دکتر محسن رضایی انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) را نمونه بارز مدیریت جهادی دانسته و فرمودند اگر دو قدرت بین‌المللی با هم روبرو می‌شدند و یکی بر دیگری پیروز میشد این مساله زیاد حائز اهمیت نبود ولی اینکه یک ملت با دست خالی در مقابل یک دولت تا دندان مسلح که حمایت قدرت‌های جهان نظیر آمریکا، شوروی، چین و … را داشته وارد صحنه می‌شود  و بر آن فائق می‌آید، صرفا به خاطر نوع مدیریت این انقلاب است که همان مدیریت جهادی است.

در بخش دیگری از سخنان، ایشان استقرار امنیت ایران در ۳۷ سال گذشته را حادثه‌ای بزرگ قلمداد کرده و فرمودند: اینکه ایران با وجود همه توطئه‌های دشمنان داخلی و خارجی از بدو پیروزی انقلاب توانسته است امنیت و ثبات خود را در منطقه حفظ کند نمونه بارز دیگری از مدیریت جهادی در کشور است.

ایشان به ذکر نمونه‌هایی چون شهید همت، باکری، متوسلیان و .. پرداخته و فرمودند: بعضی از فرماندهان هنگام ورود به جنگ حتی تیراندازی هم بلد نبودند، آیا می‌توان این نوع نگرش را فرا گرفت؟ آیا می‌توان شهید باکریها، خرازی‌ها و همتها را درست کرد؟ بنده معتقدم که می‌توان اینکار را انجام داد و مدیریت جهادی چنین مدیریتی است که قادر است معجزه‌آفرینی بکند، می‌تواند از جوانی که کسی روی او حسابی باز نمی‌کند قهرمان بزرگی به وجود آورد.

دکتر رضایی در ادامه به مقایسه انواع سبکهای مدیریتی در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، دفاعی، امنیتی و .. پرداخته و الگوی مدیریت جهادی را با آنها مقایسه نمودند. ایشان تاکید کردند: مشکلات زیادی در جامعه وجود دارد که این نوع سبک مدیریت می‌تواند مشکل‌گشای جامعه در حل معضلات باشد.

پرسش و پاسخ فراگیران و ارائه چکیده‌ای از مباحث توسط یکی از فراگیران پایان‌بخش جلسه بود.

246 بار مشاهده
ارسال شده توسط مدیر سایت

بخش نظرات