فرصت ها چونان ابرها در گذر است

— امام علی علیه السلام
English فارسی
امروز ۲۸ آبان ۱۳۹۸ آخرین بروز رسانی ۱۵ آبان ۱۳۹۶
کاربر مهمان، برای ورود به سایت کلیک کنید

دکتر غلامعلی حداد عادل

جلسه آموزشی “مدیریت در حوزه فرهنگ” مرتبط با سرفصلهای محور فرهنگی دوره تربیت مدیران راهبردی با حضور دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو هیات علمی دانشگاه تهران برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر حداد عادل به بیان سوابق علمی ، اجرایی، پژوهشی و مبارزاتی خود در دوران قبل و بعد از انقلاب پرداختند. ایشان که سوابقی چون ریاست شورای تحول علوم انسانی، ریاست بر بنیاد سعدی، عضویت در کمیته‌های ۵ نفره و ۳ نفره نظارت بر صدا و سیما، معاونت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت وزارت آموزش و پرورش و مدیریت بر بنیاد دایره‌المعارف اسلامی را در کارنامه اجرایی خود دارند به بیان خاطرات خود از حضور در عرصه‌های مختلف فرهنگی کشور پرداخته و گفتند: در اوایل انقلاب همه مدیران از میان جوانان انقلابی و متعهد کشور انتخاب شدند فلذا تجربه اجرایی و مدیریتی نداشتند ما با اینکه درس مدیریت نخوانده بودیم ولی در مناصب مختلف مدیریت کلان کشور قرار گرفته و علیرغم جوانی و عدم تجربه کافی توانستیم دورانهای مختلف و پرچالش کشور در طول سالهای اول انقلاب را با موفقیت پشت سر بگذاریم.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در بخش دیگری از سخنان خود فرمودند: ما در کشور مشکل مدیریتی داریم. بنده در طول سفرهای زیاد به کشورهای مختلف از جمله ژاپن، معجزه مدیریت را بوضوح مشاهده نمودم. در کشور همه امکانات پیشرفت و توسعه وجود داشته حال آنکه مدیریت ناکارآمد در بخشهای مختلف باعث عدم هماهنگی و استفاده ناصحیح از تمامی ظرفیتهای کشور در حوزه‌های مختلف می‌گردد. ایشان به تفاوت میان “مدیریت” و “کارشناسی” اشاره کرده و فرمودند: کارشناسی به علم کارشناس بستگی دارد ولی مدیریت با عقل و تدبیر مدیر در ارتباط است. هرچه دایره مدیریت برای یک مدیر بزرگتر و حساس تر شود نیاز به عقل و تدبیر بیشتر خواهد شد. یک رئیس‌جمهور بیش از آنکه به تخصص در حوزه های خاص نیاز داشته باشد به تدبیر در مدیریت صحیح نیازمند است.

استاد فلسفه دانشگاه تهران “من می خواهم”، “من می توانم”، “من می دانم”، و “قطعا انجام می شود” را چهار رکن کلیدی در مدیریت صحیح و توانمند دانسته و اتکال به خداوند و استفاده صحیح از تمامی ظرفیتهای علمی و اجرایی یک مدیر را راهی در جهت موفقیت یک مدیر دانستند.

ایشان اصل جانشین‌پروری و تربیت مدیران برای آینده هر سازمان را اصلی مهم در حیات یک سازمان دانسته و در کنار آن آموزش را ابزار توانمندسازی و توسعه مدیران قلمداد نمودند.

رئیس سابق مجلس شورای اسلامی همچنین چالشهای مدیریت در حوزه های مختلف فرهنگی خصوصا در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی را برشمرده و توضیحاتی ارائه نمودند.

و در انتهای جلسه فراگیران پرسشهای خود را در این حوزه مطرح نموده و ایشان نیز پاسخگوی سوالات بودند

762 بار مشاهده
ارسال شده توسط مدیر سایت

بخش نظرات