فرصت ها چونان ابرها در گذر است

— امام علی علیه السلام
English فارسی
امروز ۲۵ آبان ۱۳۹۸ آخرین بروز رسانی ۱۵ آبان ۱۳۹۶
کاربر مهمان، برای ورود به سایت کلیک کنید

دکتر علیرضا مرندی

نشست علمی تخصصی ” عدالت درسلامت” در محور عدالت و رفاه اجتماعی دوره تربیت مدیران راهبردی با سخنرانی دکتر علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، وزیر اسبق بهداشت درمان و آموزش پزشکی و نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر مرندی به بیان سوابق خود در مناصب علمی و اجرایی در دوران قبل و بعد از انقلاب پرداخته و وضعیت کلی بهداشت و درمان در کشور را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. ایشان وجود معدود بیمارستان قابل قبول در پایتخت، انبوه پزشکان خارجی در کشور، مسافرت مردم حتی برای درمان‌های سرپایی به شهر تهران و بی‌عدالتی واضح در حوزه بهداشت و درمان را بعنوان برخی چالشها در حوزه سلامت دانستند.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور در بخش دیگری از سخنان خود به فرمایشات مکرر حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر خدمت به مستضعفان، محرومان، کوخ‌نشینان و روستائیان اشاره کرده و مشکلاتی چون عمق محرومیت، نبود امکانات، ناتوانی و پاسخگو نبودن پزشکان خارجی و عدم وجود زیرساختهایی چون جاده، آب، برق، تلفن و … را از مشکلات اساسی برخی روستاهای محروم برشمردند. ایشان با اشاره به آمار بالای مرگ و میر مادران و کودکان، علل و عوامل مرگ کودکان را بررسی کرده و اجرای برخی سیاستها در راستای محرومیت‌زدایی از روستاها را مورد واکاوی قرار دادند.

وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برخی راه‌کارها در جهت توسعه و ارتقای شبکه بهداشتی درمانی کشور را مطرح نموده و پیرامون هر یک مطالب جامعی ارائه فرمودند.

ایشان ساختار شبکه بهداشت و درمان کشور را در سه سطح مختلف شامل خانه بهداشت روستایی و شهری، مراکز بهداشتی – درمانی روستایی و شهری و مراکز بهداشتی و بیمارستان‌ها در سطح استانها مورد بررسی قرار دادند و ارائه مراقبت‌های اولیه بهداشتی و درمانی توسط شبکه را از اهم فعالیتهای آن برشمردند.

دکتر مرندی در ادامه به بیان چالشها و مشکلات حوزه بهداشت و درمان در زمان تصدی ایشان بر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره نموده و برخی اقدامات خود در راستای بهبود شرایط بهداشتی و درمانی کشور را تشریح کردند.

و در انتهای جلسه فراگیران پرسشهای خود را در این حوزه مطرح نموده و ایشان نیز پاسخگوی سوالات بودند.

 

474 بار مشاهده
ارسال شده توسط مدیر سایت

بخش نظرات