فرصت ها چونان ابرها در گذر است

— امام علی علیه السلام
English فارسی
امروز ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ آخرین بروز رسانی ۲۳ دی ۱۳۹۷
کاربر مهمان، برای ورود به سایت کلیک کنید

دکتر عباسعلی کدخدایی

کارگاه آموزشی قانون اساسی ذیل عنوان آشنایی با اصول و مبانی سومین دوره تربیت مدیران راهبردی با حضور و تدریس  دکتر عباسعلی کدخدایی عضو و سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی و استاد دانشگاه برگزار گردید . در ابتدای این جلسه دکتر کدخدایی ضمن آشنایی با فراگیران دوره، مطالب خود در حوزه حقوق اساسی و قانون اساسی را در دو بخش «آکادمیک» و  «اجرایی» ارائه نمودند. ایشان به اواخر قرن ۱۸ میلادی و شکل‌گیری اتحاد پس از جنگهای داخلی در آمریکا اشاره کرده و قوانین و مقررات آن دوره را بررسی نمودند. همچنین مباحث حقوق اساسی را به زمان خیلی دور یعنی زمانی که اصول دولت و ملت شکل گرفته است برده و حقوق اساسی را به این صورت تعریف نمودند: حقوق اساسی عبارتست از سلسله حقوق و قواعدی که رابطه ارکان حکومت و یا دولت را با افراد یا شهروندان آن جامعه تعیین می‌کند. در این رابطه ارکان دولتی و حاکمیتی تشریح می‌شود که موضوع حقوق اساسی است و چیزی که امروزه از دل آن برمی‌آید قانون اساسی است.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین قانون اساسی مدون و غیرمدون را توضیح داده و برای هرکدام مثالهای مختلفی بیان شد. آمریکا، ایرن، هند و ژاپن کشورهایی هستند که دارای قانون اساسی مدون می‌باشند و نمونه بارز قانون اساسی غیرمدون کشور انگلستان است.

ایشان قانون اساسی را وسیله‌ای در جهت جلوگیری از تعدی و تجاوز فرمانروایان و حاکمان به حقوق شهروندان و افراد دانسته و آنرا بعنوان میثاقی مشترک بین مردم از یکسو و حاکمان، دولت و حکومت از سوی دیگر دانستند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در ادامه از نحوه اقتباس قانون اساسی یک کشور برای کشور دیگر بیاناتی داشته و فرمودند: بومی‌سازی قوانین با در نظر گرفتن عوامل سیاسی، اجتماعی و جغرافیایی هر کشور امکان پذیر می‌باشد.

بررسی ساختار و نظامات سیاسی کشورها و مقایسه آنها همچنین نقش مردم در هر ساختار سیاسی در راستای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی از موضوعات دیگر مورد بحث بود.

دکتر کدخدایی همچنین از تغییر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۵۸ و لزوم بازنگری و اصلاح در آن مطالبی را ارائه فرمودند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود لزوم صیانت از قانون اساسی را بعنوان یک اصل مهم معرفی کرده، وظایف شورای نگهبان را به عنوان نهادی مستقل در جهت حفاظت و صیانت از قانون اساسی برشمردند.

226 بار مشاهده
ارسال شده توسط مدیر سایت

بخش نظرات