این چشم‌انداز هدفگذاری شده است، یک سند بالادستی است؛ باید ما این را حتماً رعایت کنیم.

— رهبر معظم انقلاب
English فارسی
امروز ۴ خرداد ۱۳۹۸ آخرین بروز رسانی ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
کاربر مهمان، برای ورود به سایت کلیک کنید

دکتر سید رضا صالحی امیری

کارگاه علمی تخصصی  “مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعه ایران در دهه چهارم انقلاب اسلامی مرتبط با سرفصل های محور فرهنگی دوره تربیت مدیران راهبردی با سخنرانی دکتر سید رضا صالحی امیری ، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی و مشاور فرهنگی رییس جمهور برگزار شد.

ایشان در ابتدا تغییر و تحولات فرهنگی و اجتماعی در ایران که منتج از تحقیقات و بررسی‌های علمی و میدانی می‌باشد را بسیار گسترده توصیف کرده و در این راستا مولفه‌هایی چون سرعت تغییرات، حجم تغییرات، شدت تغییرات، عمق تغییرات، گستره جغرافیایی تغییرات، سطوح تغییرات و ماهیت تغییرات را تشریح نمودند.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه ویژگی‌ها و مختصات جامعه متحول را مورد بررسی قرار داده و در ادامه ویژگی‌های جامعه ایران را مورد بحث قرار دادند. از منظر ایشان، پیش‌بینی‌ناپذیری جامعه ایران، شکل‌گیری اتفاقات جدی زیر پوست جامعه، ظهور گسترده جنبش‌های اجتماعی، ظهور و گسترش روزافزون شبکه‌های اجتماعی، کوچ جامعه از جامعه سیاسی به حوزه اقتصادی، افزایش سطح مطالبات اجتماعی و فرهنگی خصوصا نسل جوان، تغییرات متمرکز گروه‌های مرجع در شکل‌دهی هویت‌های جدید، ضعف نظام نخبگی در تحلیل صحیح از آینده تحولات اجتماعی و فرهنگی ایران، اختلال ارتباطی و اغتشاش تحلیل میان ساختارهای رسمی، روشنفکران و نخبگان با بدنه اجتماعی، پیچیدگی مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعه ایران و در نتیجه دشواری سطح تحلیل و تغییر، شکاف و گسست فرهنگی که جامعه طور همزمان آنرا درک و لمس می‌کند، از ویژگی‌ها و مختصات جامعه ایران می‌باشد.

دکتر صالحی امیری در ادامه به آسیب‌شناسی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی پرداخته و در مورد هریک مطالب جامعی ایراد فرمودند.

ایشان نقطه آغاز تحول در عرصه فرهنگی را آموزش و پرورش دانسته و فرمودند: نقطه اساسی تحول خانواده است نقطه حیاتی تحول، فرهیختگان، نخبگان و روحانیون هستند، تاثیرات فرهنگی دهه‌ای است نه سالیانه.

رئیس سابق سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه جلسه به بررسی چهار دوره فرهنگی و شاخصه‌های هر یک طی سه دهه گذشته و دهه جاری پرداخته و دهه اول انقلاب را حاکمیت ارزش‌های انقلابی و اسلامی، دهه دوم را ظهور جامعه باز، دهه سوم را تغییر در زیست فرهنگی و اجتماعی جامعه و دهه چهارم را تغییر در سبک زندگی ایرانی و اسلامی دانسته و در مورد هریک توضیحات کاملی ارائه نمودند. ایشان همچنین تحولات دهه چهارم را به نوعی تداوم روند تغییرات گذشته اما با شتاب گسترده‌تر نسبت به دهه دوم و سوم قلمداد نمودند.

معاون سابق پژوهش‌های فرهنگی و اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از بیانات خود به پیش‌بینی تحولات فرهنگی و اجتماعی جامعه ایران در دهه چهارم انقلاب پرداخته و فرمودند: تغییر ذائقه فرهنگی و اجتماعی جامعه، تغییر در مناسبات درون خانواده‌ها، تغییر در زیست فرهنگی جامعه و تغییر در زیست اجتماعی جامعه از بارزترین تحولات خواهد بود. ایشان در ادامه به بیان راهکارها و راهبردهای موثر برای مواجهه منطقی و عقلانی با تحولات فرهنگی و اجتماعی جامعه ایران پرداخته و نتایج برخی تحقیقات در حوزه فرهنگی و اجتماعی را مورد واکاوی قرار دادند.

در انتهای جلسه فراگیران پرسشهای خود را مطرح کرده و دکتر صالحی امیری به سوالات فراگیران پاسخ فرمودند.

 

365 بار مشاهده
ارسال شده توسط مدیر سایت

بخش نظرات