این چشم‌انداز هدفگذاری شده است، یک سند بالادستی است؛ باید ما این را حتماً رعایت کنیم.

— رهبر معظم انقلاب
English فارسی
امروز ۲۵ آبان ۱۳۹۸ آخرین بروز رسانی ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
کاربر مهمان، برای ورود به سایت کلیک کنید

دکتر سید رضا صالحی امیری

کارگاه علمی تخصصی  “مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعه ایران در دهه چهارم انقلاب اسلامی مرتبط با سرفصل های محور فرهنگی دوره تربیت مدیران راهبردی با سخنرانی دکتر سید رضا صالحی امیری ، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی و مشاور فرهنگی رییس جمهور برگزار شد.

ایشان در ابتدا تغییر و تحولات فرهنگی و اجتماعی در ایران که منتج از تحقیقات و بررسی‌های علمی و میدانی می‌باشد را بسیار گسترده توصیف کرده و در این راستا مولفه‌هایی چون سرعت تغییرات، حجم تغییرات، شدت تغییرات، عمق تغییرات، گستره جغرافیایی تغییرات، سطوح تغییرات و ماهیت تغییرات را تشریح نمودند.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه ویژگی‌ها و مختصات جامعه متحول را مورد بررسی قرار داده و در ادامه ویژگی‌های جامعه ایران را مورد بحث قرار دادند. از منظر ایشان، پیش‌بینی‌ناپذیری جامعه ایران، شکل‌گیری اتفاقات جدی زیر پوست جامعه، ظهور گسترده جنبش‌های اجتماعی، ظهور و گسترش روزافزون شبکه‌های اجتماعی، کوچ جامعه از جامعه سیاسی به حوزه اقتصادی، افزایش سطح مطالبات اجتماعی و فرهنگی خصوصا نسل جوان، تغییرات متمرکز گروه‌های مرجع در شکل‌دهی هویت‌های جدید، ضعف نظام نخبگی در تحلیل صحیح از آینده تحولات اجتماعی و فرهنگی ایران، اختلال ارتباطی و اغتشاش تحلیل میان ساختارهای رسمی، روشنفکران و نخبگان با بدنه اجتماعی، پیچیدگی مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعه ایران و در نتیجه دشواری سطح تحلیل و تغییر، شکاف و گسست فرهنگی که جامعه طور همزمان آنرا درک و لمس می‌کند، از ویژگی‌ها و مختصات جامعه ایران می‌باشد.

دکتر صالحی امیری در ادامه به آسیب‌شناسی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی پرداخته و در مورد هریک مطالب جامعی ایراد فرمودند.

ایشان نقطه آغاز تحول در عرصه فرهنگی را آموزش و پرورش دانسته و فرمودند: نقطه اساسی تحول خانواده است نقطه حیاتی تحول، فرهیختگان، نخبگان و روحانیون هستند، تاثیرات فرهنگی دهه‌ای است نه سالیانه.

رئیس سابق سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه جلسه به بررسی چهار دوره فرهنگی و شاخصه‌های هر یک طی سه دهه گذشته و دهه جاری پرداخته و دهه اول انقلاب را حاکمیت ارزش‌های انقلابی و اسلامی، دهه دوم را ظهور جامعه باز، دهه سوم را تغییر در زیست فرهنگی و اجتماعی جامعه و دهه چهارم را تغییر در سبک زندگی ایرانی و اسلامی دانسته و در مورد هریک توضیحات کاملی ارائه نمودند. ایشان همچنین تحولات دهه چهارم را به نوعی تداوم روند تغییرات گذشته اما با شتاب گسترده‌تر نسبت به دهه دوم و سوم قلمداد نمودند.

معاون سابق پژوهش‌های فرهنگی و اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از بیانات خود به پیش‌بینی تحولات فرهنگی و اجتماعی جامعه ایران در دهه چهارم انقلاب پرداخته و فرمودند: تغییر ذائقه فرهنگی و اجتماعی جامعه، تغییر در مناسبات درون خانواده‌ها، تغییر در زیست فرهنگی جامعه و تغییر در زیست اجتماعی جامعه از بارزترین تحولات خواهد بود. ایشان در ادامه به بیان راهکارها و راهبردهای موثر برای مواجهه منطقی و عقلانی با تحولات فرهنگی و اجتماعی جامعه ایران پرداخته و نتایج برخی تحقیقات در حوزه فرهنگی و اجتماعی را مورد واکاوی قرار دادند.

در انتهای جلسه فراگیران پرسشهای خود را مطرح کرده و دکتر صالحی امیری به سوالات فراگیران پاسخ فرمودند.

 

483 بار مشاهده
ارسال شده توسط مدیر سایت

بخش نظرات