فرصت ها چونان ابرها در گذر است

— امام علی علیه السلام
English فارسی
امروز ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ آخرین بروز رسانی ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
کاربر مهمان، برای ورود به سایت کلیک کنید

دکتر سید جلال دهقانی فیروز آبادی معاون مرکز پژوهش های مجلس میهمان گروه مدیران راهبردی

 

 

گروه مدیران راهبردی در نخستین جلسه سال جدید میزبان دکتر سید جلال دهقانی فیروزآبادی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و معاون مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بود. در این جلسه دکتر مهدی صانعی رئیس گروه شهید مجید شهریاری ضمن تبریک سال نو به فراگیران دوره، با اشاره به سوابق علمی، پژوهشی و تجربی دکتر جلال دهقانی فیروزآبادی خواستار حضور موثر اعضاء در فرآیند کار گروهی و سفرهای تنظیمی در سال جدید شدند.

در این کلاس که با موضوع سیاست خارجی و امور بین‌الملل و با حضور فراگیران گروه شهید شهریاری تشکیل گردید،  دکتر دهقانی فیروزآبادی با مشارکت فراگیران به بیان تعاریف مختلف از سیاست خارجی پرداخته و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را در تعامل و تقابل با سایر کشورها تشریح نمودند.

معاون سیاسی – حقوقی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی با تشریح عوامل موثر در فرآیند تصمیم‌گیری در سیاست خارجی، به برخی از اصول سیاست خارجی کشورمان اشاره کردند و موضوعاتی چون:

  • نفی سلطه‌گری و سلطه‌پذیری
  • ظلم‌ستیزی، عدالت‌خواهی، استکبارستیزی
  • حمایت از مستضعفین و جنبشهای آزادی‌بخش
  • حمایت و دفاع از مسلمانان
  • همزیستی مسالمت‌آمیز و صلح‌طلبی
  • عدم مداخله در امور داخلی کشورها و احترام متقابل

را بعنوان ارکان اصلی موثر در تعاملات بین‌المللی ایران عنوان نمودند.

سردبیر فصلنامه علمی – پژوهشی روابط خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام سه عامل منافع ملی، قدرت ملی و شرایط بین‌المللی خارجی را از عوامل موثر در تعیین اهداف سیاست خارجی ایران دانستند و در مورد تاثیر دیپلماسی بر اقتصاد و یا تاثیر اقتصاد بر دیپلماسی کشورها توضیحاتی ارائه نمودند.

پرسش و پاسخ فراگیران از دکتر دهقانی فیروزآبادی و ارائه چکیده‌ای از مباحث مطروحه توسط یکی از فراگیران پایان‌بخش این جلسه بود .

امیر محمودیان

487 بار مشاهده
ارسال شده توسط مدیر سایت

بخش نظرات