فرصت ها چونان ابرها در گذر است

— امام علی علیه السلام
English فارسی
امروز ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ آخرین بروز رسانی ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
کاربر مهمان، برای ورود به سایت کلیک کنید

سردار سرتیپ حسین دهقان

 

در واپسین روزهای سالی که گدشت گروه مدیران راهبردی میزبان سردار سرتیپ حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بود . در این دیدار که در سالن کنفرانس دانشگاه نور مجمع تشخیص مصلحت نظام و با حضور فراگیران هر دو گروه شهید شهریاری و شهید علیمحمدی با موضوع حکمرانی و امنیت در جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید سردار دهقان به تبیین مفهوم حکمرانی پرداخته ووظایف حکومت در جامعه را تشریح نمودند . ایشان فرمودند :

«دو هدف اصلی انسان از زندگی اجتماعی اول حفظ امنیت و دوم دستیابی به رفاه است. رسیدن به این دو هدف جز از طریق تشکیل حکومت مقدور نیست. وظیفه حکومت آنست که به دنبال توسعه ظرفیت‌های فردی و جمعی باشد تا جامعه در مسیر تعالی و تکامل حرکت کند. از منظر اسلامی حکومت وظیفه دارد تمامی بسترها و ظرفیت‌های لازم را برای رسیدن به هدف نهایی انسانها که همان سیر الی‌الله است فراهم آورد. انسان چهار ویژگی دارد: اول، انسان بالذات کرامت دارد(برابری انسانها)؛ دوم، توان انسانی در ابعاد مادی و معنوی حدی ندارد(هر حدی در گذشته شکسته شده و در نزد انسان هر چیزی که قابل تصور باشد قابلیت وقوع دارد)؛ سوم، آزمندی انسان و تعالی و تکامل‌خواهی او حدی ندارد؛ چهارم، انسانها آزادند تا بر مبنای تشخیص عقلیشان انتخاب کنند و چون حق انتخاب دارند بنابراین مسئول خواهند بود. “بنا به فرهنگ و اعتقادات، انسان در نهایت خداوند را انتخاب خواهد کرد.”

در ادبیات سیاسی ادوار مختلف بحث حکمرانی مطرح بوده است و یکی از چارچوبهای جدید در باب حکمرانی مبحث حکمرانی خوب(شایسته) است.

در مبحث حکمرانی خوب حکومت موظف به ایجاد فرآیند توسعه است اما برای مهار حکومت، مبحث جامعه مدنی مطرح می‌شود. جامعه مدنی از طریق انتخابات و مشارکت در ابعاد مختلف زندگی اجتماعی شریک حکومت و تعیین کننده مسیر حرکت آنست زیرا در ادبیات سیاسی غرب منشا قدرت مردم هستند.

همچنین در مهار اعمال قدرت توسط حکومت مبحث شفافیت مطرح می‌شود تا امکان نظارت فراهم آید. قوه قضائیه مستقل امکان عدالت و اعمال قانون در همه ابعاد را فراهم می‌آورد و مفروض اینست در حکمرانی خوب، حکومت هر چه می‌تواند مسائل مردم را به خود مردم و جامعه واگذار نماید.

در جامعه دینی حکومت وظیفه مهم دیگری نیز بر عهده دارد. حکومت وظیفه دارد جامعه را برای پذیرش اجرای احکام الهی آماده کند و بعد نظارت جامعه بر اجرای آنها را نیز بپذیرد. در واقع حکومت در جامعه دینی موظف است بین خواسته‌های مادی و معنوی توازن ایجاد نماید. از این رو حکومت در جامعه دینی وظیفه دارد آنچه که لازمه زیست عزتمند افراد است را مهیا سازد یعنی بهره‌مندی از شغلی که معیشت افراد را تامین نماید، تامین حد قابل قبول رفاه و آسایش مردم و توانمند سازی و نگهداری ناتوانان.

فلسفه زکات در اسلام نیز بهره‌مند ساختن نابهره‌مندان از طریق بهره‌مندان است و حکومت با دریافت زکات این مهم را محقق می‌سازد.

همچنین این نکته نیز مهم است که حاکم عادل، اعمال حکومت را از طریق قوانین و مقررات شناخته شده انجام می‌دهد یعنی اعمال قدرت یا حاکمیت باید منضبط و در چارچوب اصول باشد. به دلیل اهمیت مسائل مربوط به امنیت ملی و منافع ملی، یکی از وظایف مهم حکومت مشخص کردن مسائل مربوطه به این دو حوزه و تعیین حد آنست. مسائل مربوط به امنیت و منافع ملی قابل مماشات نیست اما همواره باید حاکم مراقبت نماید تا مسائل امنیتی را امنیتی نکند و حریم آزادی و انتخاب افراد جامعه را مواظبت نماید.»

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در ادامه موضوع امنیت و دفاع را تشریح و به گوشه ای از توانمندیهای صنعت دفاعی کشور و عزم راسخ مهندسین متعهد و متخصص داخلی در تولید علم و فناوری در دوران تحریم همچنین اقدامات ایران در مواجهه با تهدیدات احتمالی اشاره کردند .

پرسش اعضای گروههای ۸ گانه از وزیر و پاسخگویی وزیر محترم بخش پایانی این نشست را به خود اختصاص داد .

امیر محمودیان – حمید رضا قوام ملکی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

515 بار مشاهده
ارسال شده توسط مدیر سایت

بخش نظرات