فرصت ها چونان ابرها در گذر است

— امام علی علیه السلام
English فارسی
امروز ۲۳ آبان ۱۳۹۸ آخرین بروز رسانی ۱۸ مهر ۱۳۹۴
کاربر مهمان، برای ورود به سایت کلیک کنید

لزوم بازنگری در چشم انداز شهری مشهد مقدس

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، با نزدیک شدن به ۲۵ مهرماه، دومین سالروز آغاز به کار مدیریت شهری جدید شهرداری مشهد، این بار شهردرای مشهد میزبان تیمی ۳۲ نفره متشکل از مدیران راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام بود.
در این بازدید که با هدف تبادل اطلاعات و اطلاع از روند پروژه‌های موجود در شهر مشهد برنامه‌ریزی شد، مدیران راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام از نزدیک برخی پروژه‌های مهم و تاثیرگذار شهر مشهد را بازدید کرده و در ادامه چنین عنوان کردند که خروجی این بازدید و تبادل اطلاعات و مشورت‌ها می‌توانند منجر به توسعه استان و به عبارتی برنامه‌ریزی برای تدوین برنامه راهبردی مشهد شود.
شهرداری مشهد با تمام قوا پای کار است
در این بازدید مدیرکل شورای نگهبان مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه شهرداری مشهد با تمام قوا کار می‌کند، افزود: این بازدید کمک کرد تا ما از نزدیک شاهد پیشرفت عمرانی پروژه‌های شهری مشهد مقدس باشیم.
ساسان دلاویز تصریح کرد: طرح ۳۶۰ هکتاری بافت اطراف حرم مطهر بسیار قابل اهمیت و چشمگیر است اما آنچه دغدغه ما در این طرح عنوان شد مسائل فرهنگی و مذهبی متناسب با حرم مطهر در شان مردم مشهد و کل ایران بود که خوشبختانه در تمام جوانب طرح این مهم لحاظ شده است.
وی تاکید کرد: در اینجا آنچه بسیار حائز اهمیت است این مهم است که موضوعات فرهنگی مذهبی در این طرح عظیم و گسترده به بالاترین شکل ممکن اعمال شود.
دلاویز خاطر نشان کرد: این نکته همواره در انجام پروژه‌های شهری باید مد نظر قرار گیرد که ما نباید به سمت جاری سازی صرف مسائل اقتصادی برویم بلکه مسائل فرهنگی نیز در تمام شئون باید لحاظ شود.
وی اضافه کرد: باید گفت مردم و زوار به زودی از مزایای بهره‌برداری از این طرح در آینده نزدیک بهره خواهند برد.
مدیریت شهری مشهد تمام جوانب کار را اندیشیده است
در ادامه این بازدید مدیرکل امور دولت در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز افزود: بازدید ما در شهرداری منطقه ثامن و بافت پیرامون اطراف حرم مطهر دارای این جمع بندی را متبادر کرد که مدیریت شهری در اطراف حرم مطهر سنگ تمام گذاشته است اما در این میان سوالاتی هم مطرح بود با این مضمون که با توجه به اینکه در اطراف حرم مطهر ساخت و ساز وجود دارد آیا این ساخت و سازها دارای پیوست فرهنگی اجتماعی هستند یا خیر؟
احسان نمازی‌زاده اذعان کرد: دیگر سوال مطرح شده در ذهن نیز این بود که آیا برای فاصله‌ای که میان بافت مسکونی تا حرم ایجاد شده است و معضلاتی که در حوزه شهرسازی و مردم شناسی ایجاد می‌کند برنامه‌ای پیش‌بینی شده است؟
وی گفت: در این بازدید کلیه سوال‌های بی جواب ما پاسخ داده شد و مشخص گردید که مدیریت شهری تمام جوانب کار را اندیشیده‌اند و مرکزیت حرم مطهر رضوی و بافت جمعیتی که در ادوار گذشته در این محله موجود است حفظ خواهد شد.
مدیرکل امور دولت در مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: مشهد مقدس پیشانی جمهوری اسلامی است و مرکزیت مشهد حرم مطهر امام هشتم است.
نمازی‌زاده ابراز آمادگی کرد: ما می‌توانیم کمک‌های فکری در مجمع تشخیص مصلحت نظام با عنوان کمیسیون‌های مرتبط که با حوزه شهری کار می‌کنند را با برنامه‌ریزی به این سمت هدایت کنیم تا از لحاظ محتوایی و اطلاعاتی به مدیریت شهری مشهد کمک کنند.
تاکید بر انتقال تجربه
رییس کمیته تدوین، ترویج و آموزش سیاست‌های کلی نظام مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در ادامه این بازدید با تاکید بر اینکه مدیران راهبردی کشور حدود یک و سال نیم تحت تعلیم آموزش مولفه‌های محیطی قرار گرفته‌اند، افزود: اساس این بازدید ایجاد تعامل و هم فکری دو سویه است.
آذرشب اذعان کرد: در این آموزش‌ها مدیران راهبردی مولفه‌های قدرت را آموزش دیده‌اند و در این حوزه با یکدیگر انتقال تجربه هم داشته‌اند؛ مدیران ارشد نظام با دریافت تجربه‌ها در بحث تئوریک وارد شده و مطالعات و انجام پروژه و تدوین کتاب داشتند و به صورت پایلوت کارهایی را انجام دادند.
وی گفت: هدف ما از این بازدیدها این است که مدیران ما دید بصری از چالش‌های ممکن در شهرهای کشور داشته باشند به همین دلیل سلسله بازدیدها و سفرهایی را ترتیب دادیم که سفر به مشهد و بازدید از پروژه‌های این شهر از این موضوع مستثنی نبوده است.
آذرشب اظهار کرد: هدف از این بازدید، بررسی روند توسعه استان خراسان رضوی و پیگیری چالش‌های موجود این استان است و اینکه براساس آمایش سرزمینی استان باید به چه سمت و سویی برود و برنامه راهبردی متناسب با استان بر چه مبنایی قرار گیرد.
وی تاکید کرد: در این راستا جلسه‌ای با استاندار خراسان رضوی خواهیم داشت و در ادامه بازدید از مدیریت شهری برنامه‌های مدیریت شهری، مبلمان شهری و اینکه شهر چه روندی از توسعه را به خود گرفته و در این حوزه چه چالش‌هایی پیش‌روی شهر است را مورد هدف بازدید خود قرار می‌دهیم.
وی افزود: حاصل شور و مشورت به صورت برنامه راهبردی برای کلانشهر مشهد خروجی کار خواهد بود.
آذرشب با بیان اینکه در حال حاضر طرح جامع توسعه حرم رضوی در منطقه ثامن فعالیت خوبی داشته است، افزود: طرح با چالش‌هایی پیش‌رو است؛ فضای معنوی و موثر فرهنگی در این طرح شکل اصلی خود را از دست داده است که شاید نیازها و کمبود منابع مالی اولین و اصلی‌ترین عامل بروز این مشکل است.
وی یادآور شد: در حوزه زوم بندی پروژه عملکرد خوبی دارد اما در حوزه پیشرفت پروژه هنوز دچار مشکل هستیم.
احمد پورمنفردی

1310 بار مشاهده
ارسال شده توسط مدیر سایت

بخش نظرات

اگر کاربر سایت هستید، برای ثبت نظر با مشخصات خود، ابتدا شوید.